Нововасилівська громада
Запорізька область, Мелітопольський район

c. Новоспаське.

Село Новоспаське одне з найстаріших сіл Приазовя. В давнину по цій місцині проходили маршрути скіфів. Вчені знайшли тут  7 курганів скіфського періоду. Після від’їзду ногайців, які дали назву своєму поселенню Шавкай, сюди приїхали молокани з Тамбовської губернії. Початок заснування нового села відбувся в 1823 - 1825 роках.

Десятиріччями долали перші поселенці важкі умови, пристосовуючись до степових умов Таврії. Проте їм це вдалось. Вже в 1898 року громада спромоглась на будівництво школи, другу школу побудували через 12 років. Тоді ж з’явились на території села млини, цегляний та вапняний заводи.

В к.XIX – п.XX ст. геологи знайшли тут поклади залізної руди. Вже в роки першої світової війни розпочали видобуток цієї копалини. З настанням часів радянської влади, яка остаточно тут закріпилась в 1918 році, про корисні копалини залізної руди було забуто. В період -1920-1930 роки в селі створювались артілі для ведення спільного господарства, на їх базі потім було засновано колгоспи.

В 1940 р. в селі створено Шавкайську МТС, де ремонтували та давали технічне обслуговування 73 тракторам.

7 жовтня 1941р. Новоспаське було окуповано фашистами.585 місцевмх мешканців пішли на фронт.325 з них загинули.

Окупанти нанесли значної школи – вивезли весь врожай та худобу до Німеччини. З 1942  почали вивозити молодих людей на примусові роботи. Але завдяки діям місцевого лікаря, який встановив карантин з тифу на території Новоспаського, Марянівки та Громівки, більшість молоді залишилась дома. Фашисти дуже жорстко поводились з місцевими мешканцями, проводили розстріли навіть дітей.

18 вересня 1943 р. – дата визволення села.

Післявоєнні роки були дуже важкими.  Працювали жінки, старики та діти. Землю орали на коровах, лише в 1947 році з західної України привезли коней. Тоді ж з’явилась перша машина для обмолоту зерна.

В 1957 р. на базі Шавкайської МТС був створений радгосп «Шавкайський». Це був найбільший радгосп в Запорізькій області.

В 1960 році сюди переїхала сімя Героя Радянського Союзу Воротинцева Миколи Пилиповича.

В 1971 році відкрито нову школу, яка розрахована на 450 місць. В селі діє амбулаторія, будинок культури, бібліотека, поштове відділення.

Після розпаювання земель радгоспу створено 6 фермерських господарств.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь