A A A K K K
для людей із порушенням зору
Нововасилівська громада
Запорізька область, Мелітопольський район

с. Воскресенка, с. Іванівка, с. Номиколаївка

 

До середини XIX ст. ці землі були заселені ногайськими татарами. Це підтверджують багаточисельні знахідки предметів побуту цього народу, збереглись татарські назви деяких місцин. Наприклад відомо, що на місті села Нововмиколаївка колись було татарське поселення під назвою Томурджа. Коли ногайці масово  подались до Турції, на спустілі степи приїхали переселенці з Курської, Воронежської, Харківської губерній та Бердянського повіту. Саме вони стали засновниками нових населених пунктів- сіл Воскресенка та Новомиколаївка.

А от село Іванівка має іншу історію. В 60-ті роки минулого сторіччя під час  так званого укрупнення з 4-х хуторів, що були недалечко від Воскресенки, залишився лише один і став позначатися на мапі як село Іванівка. Мешканці інших трьох хуторів були переселені в Воскресенку, Ганнівку та Ганно-Опанли.

Рік заснування села Воскресенка – 1860. Перші назви поселення були Новопокровка та Дорт-Кисек. Лише через 7 років після побудови в селі Храму Воскресіння Христова, село отримало назву Воскресенка. Другий Храм побудували в селі перед початком Другої Світової війни. На жаль, його доля була короткою – в 30-ті роки монументальна та надзвичайно красива будівля церкви була знищена вщент. Та доказом того, що колись село Воскресенка було заможним, багаточисельним є світлини другого Храму, що збереглися в архівах.

Перша земська школа в селі Воскресенка з’явилась в 1868 р. В селі Новомиколаївка земське 4-класне училище почало діяти в 1878р. 

На початку XX ст. село Воскресенка мало 5 вулиць, 307 садиб, два майдани, два млини, тут навіть діяв банк.

Рік 1917 дав новий відлік історія сіл. Цей відлік великих звершень, а також великих скорбот, що зазнав народ.

Радянську владу в с. Воскресенка  було оголошено через декілька днів після того, як це сталось в Бердянську. Вже 5 березня 1918 року була створена перша волосна рада солдатських та селянських депутатів. Цей рік став буремним для степового Приазов’я. Адже тут відбувалась військова боротьба військ Червоної армії , Білої Гвардії а також різноманітних ватаг бандитів. Саме степова частина України стала колискою для військ Нестора Махна. Тут бійці Батька маневрували, залітаючи до сіл, щоб поповнити запаси та поживитись чужим добром. Людська пам'ять досі тримає різні байки саме про махновців, про те, хто з селян входив до війська анархістів.

Перша сільгоспартіль ім. К. Маркса виникла в 1921 р. В неї увійшли 50 чоловік, які обробляли 54 десятини землі. Через рік з’явилась ще одна артіль, після об’єднання цих господарств в 1923 р. з’явилась артіль ім. Рози Люксембург. Потім почався рух створення колгоспів. Тут було спочатку 5 таких колгоспів, потім вони об’єднались в два. В 1926р. збудували Будинок культури, де працювало багато кружків художньої самодіяльності.

Страшним для воскресенців став 1933 рік. Дуже багато людей , і особливо молодих, не витримали голоду і померли. Тільки за квітень- червень померло 50 людей.

Війна 1941 року принесла нові випробування. 256 воскресенців поклали свої життя, захищаючи Батьківщіну. Великого лиха довелось пережити і тим селянам, які залишились в селах і опинились в жовтні 1941 року в окупації. Почались арешти та розстріли місцевих комуністів  та активістів. 120 молодих людей, здатних до важкої фізичної праці, насильницькі вивезли до рабства в Німеччину.

19 вересня 1943 року село було визволено від фашистів. За день до цього одразу два літака були збиті в небі над Воскресенкою. Загиблим воїнам присвячена стела, де викарбувані імена 14 героїв. ЇЇ поставили в 1969 році. В селі Новомиколаївка поставлено пам’ятник загиблим на війні землякам – 89 з них так і не повернулись додому.

Мешканці сіл пишаються тим, що серед земляків є справжні герої, що проявили надзвичайну звитягу під час боїв у Другій Світовій війні і повернулись додому. Це – генерал-полковник Повалій М.І., лікар-капітан Шабанова Н.І., медсестра Ванда М.А., капітан медслужби Бровко В.Р., танкіст-капітан Житков М.П. Усього 125 ветеранів були нагороджені орденами та медалями.

Післявоєнні роки стали роками відновлення господарства. В 1954 році з’явився колгосп «Україна». Його першим головою став ветеран війни Тихонський Ф.Д. Того ж року колгосп прийняв участь у ВДНГ в Москві, нагороджений грамотой Президіуму Верховної Ради УССР за успіхі в тваринництві, потім ще раз в 1958 році.

В 1952 році села радіофіцировані, в 1958 році- електрофіцировані. В 1959 році колгосп став першим в районі «мільйонером». В період з 1966 по 1976 року побудовані ферми, новий Будинок культури, покладено асфальт на дорогах сіл та між селами. Вирішена проблема з питною водою – побудовано водопровід Богданівка – Воскресенка. Місцевий пивзавод побудований за угорською технологією багато років забезпечував місцевих мешканців та мешканців інших сіл надзвичайно смачним напоєм.

З 1993 року настав період реформ в сільському господарстві. З 2000 року тут працює СВК «Агрофірма «Україна». Також діють 9 фермерських господарств.

Особливим моментом в житті села Воскресенка стало відкриття Храму Різдва Пресвятої Богородиці в 2012 році. Храм побудовано за допомоги відомого воскресенця В.І. Кононенка, який в різні роки обіймав високі посади в сфері юриспруденції України. А також при допомозі та участі іншого земляка – Кудрявцева В.В.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь