З 1 липня Держпраці у взаємодії з ДПС розпочне інспектування з питань виявлення незадекларованих працівників

Під час формування Національного плану спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2021 рік був узгоджений механізм спільної роботи ряду державних органів, у тому числі Держпраці та ДПС, щодо реалізації спільних заходів, спрямованих на стимулювання роботодавців і працівників до переходу від неформальних до задекларованих трудових відносин.

Зазначені заходи включають два етапи:

1) інформаційну кампанію про переваги офіційного працевлаштування та ризики використання незадекларованої праці;

2) інспекційну кампанію серед роботодавців, які мають найвищий ризик використання незадекларованої праці.

Під час інформаційної кампанії, протягом майже 6 місяців поточного року, інспектори праці Головного управління Держпраці у Запорізькій області проінформували майже 4000 роботодавців та їх працівників про переваги офіційного працевлаштування, зокрема, у сферах: торгівлі – 2800, сільського господарства – 500, будівництва – 225, транспорту – 100, організації харчування – 140.

Під час другого етапу інспектування  в полі зору працівників Держпраці та ДПС будуть роботодавці, які не відреагували на тривалу інформаційну кампанію та продовжують ухилятися від декларування найманих працівників.

Об’єднання зусиль Держпраці та ДПС дає можливість оперативно виявити та забезпечити інспектування роботодавців, які мають найвищий  ризик використання незадекларованої праці.

Відповідно до чинного законодавства, інспектор праці, з метою перевірити оформлення трудових відносин, може прийти до будь-якого роботодавця в будь-який день і час. Для виявлення незадекларованих працівників інспектор може безперешкодно проходити до виробничих, службових та адміністративних приміщень роботодавців, знайомитися з документами, ведення яких передбачене законодавством про працю, спілкуватися з працівниками та представниками роботодавця, ставити їм запитання та отримувати пояснення. При виявленні незадекларованих працівників  невідкладно будуть вживатися заходи щодо притягнення до відповідальності за порушення у сфері законодавства про працю та податкового законодавства.

Відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України, розмір санкції за порушення законодавства про працю (незадекларований працівник, факт підміни трудового договору цивільно-правовим/договором про стажування, виплати заробітної плати в конверті, виплати винагороди працівнику без нарахування/сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків, фактичного використання праці працівника повний день при оформленні його на неповний робочий день) – 10 мінімальних заробітних плат, що у 2021 році становить 60 000 грн.

Вчинення такого порушення повторно протягом двох років коштуватиме роботодавцеві вже 30 мінімальних зарплат за кожного працівника, стосовно якого скоєне порушення, що становитиме 180 000 грн.

Вкотре звертаємо увагу роботодавців на недопущення використання незадекларованої праці.  Якщо ви вважаєте, що використання незадекларованої праці спрощує ведення бізнесу та зменшує фінансові витрати, ви помиляєтеся. Фінансові ризики й наслідки використання незадекларованої праці значно перевищують витрати, які виникають у разі оформлення трудових відносин із працівниками відповідно до законодавства. Незадекларована праця завдає шкоди суспільству, державі та працівнику. Будьте свідомими громадянами, дотримуйтесь законодавства про працю.